Podział egzorcyzmów

Udostępnij:
egzorcyzm

Egzorcyzmy dzielimy na 2 główne typy:

  • proste
  • uroczyste

Egzorcyzm prosty – znany również jako egzorcyzm prywatny lub mniejszy, to modlitwa, którą, na mocy sakramentu chrztu świętego, może odprawić każdy wierny wobec siebie. Może to czynić w chwilach pokus i dręczeń pochodzących od złego ducha. W tym przypadku wierny nie wchodzi w dialog z demonem, lecz kieruje swoją prośbę do Boga, a także do świętych i aniołów, prosząc o ich wstawiennictwo i uwolnienie od złego wpływu. Egzorcyzmy proste są także częścią obrzędów liturgicznych, takich jak chrzest święty. W ramach liturgii chrztu istnieje tzw. egzorcyzm chrzcielny, który również jest nazywany egzorcyzmem małym lub mniejszym. Przed soborem Watykańskim II wersja egzorcyzmów chrzcielnych była bardziej rozwinięta i zawierała bezpośrednie wezwanie do szatana. Współczesna wersja koncentruje się na prośbie do Boga o ochronę dziecka przed działaniem nieprzyjaciela.

Zbiór egzorcyzmów prostych

Egzorcyzm uroczysty – modlitwę tego typu może poprowadzić jedynie biskup lub kapłan wyznaczony przez niego, ściśle według Rytuału Rzymskiego. W praktyce biskup rzadko odprawia te modlitwy osobiście, zazwyczaj deleguje to zadanie kapłanom w poszczególnych diecezjach. W egzorcyzmie uroczystym kapłan zwraca się bezpośrednio do demona, wydając mu polecenia w imieniu Boga i Jezusa Chrystusa, posługując się autorytetem całego Kościoła.

Modlitwa o uwolnienie jest skierowaną do Boga, często za wstawiennictwem świętych, prośbą o uwolnienie osoby od działania złych duchów, nałogów i innych duchowych trudności. Modlitwa ta powinna być prowadzona przez kapłana lub przez świeckich, którzy są odpowiednio przygotowani do tej posługi, chyba że kierujemy ją na mocy chrztu świętego do samych siebie. Osoby posługujące tą modlitwą muszą posiadać odpowiednią formację, dojrzałą wiarę, być w stanie łaski uświęcającej oraz posiadać wiedzę na temat zasad duchowej walki człowieka.

Podstawowa różnica między modlitwą o uwolnienie a egzorcyzmem polega na tym, że modlitwa o uwolnienie jest modlitwą błagalną i wstawienniczą, mającą na celu uwolnienie od złego ducha oraz od wszelkiego zła. Z kolei modlitwa egzorcyzmu, choć również błagalna, zawiera formułę rozkazu skierowaną bezpośrednio do złego ducha, nakazując mu, na mocy autorytetu Kościoła i w imię Jezusa, odejść od osoby, którą dręczy.

Modlitwy o uwolnienie mogą być stosowane w celu rozeznania potrzeby przeprowadzenia egzorcyzmu uroczystego lub prewencyjnie, aby zapobiec pogłębieniu się problemu do tak skrajnego stanu, jakim jest opętanie.

Więcej o modlitwie o uwolnienie prowadzonej przez Domy Miłosierdzia

Do modlitwy wstawienniczej jest powołany każdy chrześcijanin. Praktykowana jest w szczególności we wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym. Prowadzą ją tam odpowiednio przygotowane osoby, zarówno kapłani jak i świeccy. W tej formie modlitwy często modlimy się o odrodzenie w Duchu Świętym, uzdrowienie wewnętrzne lub fizyczne oraz o uwolnienie. Modlitwa wstawiennicza jest związana z różnymi problemami i intencjami, z którymi ludzie przychodzą do wstawienników, prosząc o modlitwę do Boga w tych sprawach.